A whiskey több évszázados múltra visszatekintő ital, ami különböző formákban készül, mindenütt más-más sajátosságokkal. Legyen szó ír vagy amerikai változatról, minden fajta egyedi karakterrel és történettel bír.
Az ital előállításának folyamata, a használt alapanyagok, az érlelés hossza és módja mind hozzájárulnak az egyedi ízvilág kialakulásához. A whiskey alapját gabonák adhatják, mint az árpa, kukorica, rozs vagy búza. Az előállítása pedig több lépcsőben történik.
A whiskey készítésének alapjai
A folyamat az árpa vízben áztatásával és csírázásával kezdődik, amit szárítanak, gyakran tőzegen füstölve, ami különleges ízt ad neki. Ezt követően, a malátát vízzel keverik és főzik. A keveréket élesztővel oltják be, hogy alkohollá alakuljon.
A folyadékot lepárolják, gyakran többször is, hogy tisztább és magasabb alkoholtartalmú legyen. Az így kapott szesz tölgyfahordókban érlelődik, olykor éveken keresztül, aminek során a színét, az ízét és az aromáját fejleszti. Így születik meg a whiskey, amit magában vagy keverve is fogyasztható.